Başbakanlık Bursu Nedir? Nasıl Alınır?

Açıköğretim Fakültesi dahil olmak üzere üniversitelerde okuyan her öğrenci bu bursa başvurabiliyor.

TC Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu Yükseköğretim Bursu

Açıköğretim Fakültesi dahil olmak üzere üniversitelerde okuyan her öğrenci bu bursa başvurabiliyor.

Başbakanlık bursu'nun yeni adı KYK bursudur. Başvurular kyk sitesi üzerinden yapılmaktadır..

* * *

Başbakanlık bursu Başvuru yapmak için TIKLA


Başbakanlık Bursu İle İlgili Ayrıntılı Açıklamalar

1) Bursları devam eden ve Yeni burs kazanan öğrenciler
2) Yatay Geçişle Okul Değişiren Öğrenciler
3) Dikey Geçiş Sınavı ile Okul Değişiren Öğrenciler.
4) Yabancı Uyruklu Öğrenciler
5) Başarı Durumu Hakkında Bilgi
6) Kayıt Donduran Öğrenciler
7) Sıkça Sorulan Sorular (SSS)1) Bursları devam eden ve Yeni burs kazanan öğrenciler

- 2002-2003 öğretim yılı için burs miktarı 65.000.000 TL (Özürlü öğrenciler için 75.000.000.TL) olarak belirlenmiştir.

- Yeni öğrencilerin belge kontrolleri devam etmektedir. Belge kontrolleri tamamlandıktan sonra öğrenci listeleri Burs Sorgu ekranında ve Okullarda yayınlacak.Belgelerini başvuru sırasındaki beyanları doğrultusunda eksiksiz hazırlayarak kurumumuza gönderen öğrencilerin Bursları Kurumumuz tarafından açtırılacak bankomat hesaplarına birikmiş olarak aktarılacaktır.

- Yeni burs almaya hak kazanan öğrenciler Bankomat kartlarını, okullarının bulunduğu il merkezindeki Vakıflar Bankası merkez şubelerinden Nüfus cüzdanlarının asli ve fotokobisi, öğrenci belgelerinin aslı ve fotokobisi ile başvurmaları halinde alabileceklerdir.Banka adreslerine Banka adresleri sayfasından okulunuzun bulunduğu İlin Plaka numarasını girerek ulaşabilirsiniz.


2) Yatay Geçişle Okul Değişiren Öğrenciler
Yatay geçis yapan veya yeniden sınava girmek suretiyle okul değistiren ögrenciler (daha önce bir yüksekokul’dan mezun olmamak kaydı ile) aday numaralarını belirtir bir dilekçe ekinde yeni okullarından alacakları ögrenci belgesi ile kurumumuza basvurmaları gerekmektedir.

- Aday numarasız dilekçelere kesinlikle işlem yapılmamaktadır.

- Eğer yeni okulunuz farklı il de ise lütfen bankomat kartınızın değişeceğini unutmayınız.

Hesaplar burslar ilk yatırıldığından sonra açılacaktır. Yeni kartınızı banka sorgu ekranından öğreneceğiniz adresteki Vakıflar Bankasından Alacaksınız.3) Dikey Geçiş Sınavı ile Okul Değişiren Öğrenciler

Dikey geçis yapan öğrenciler, aday numaralarını belirtir dilekçe ekinde,

- Dikey geçiş sınav sonuç belgesinin fotokopisi,

- Yeni okullarından alacakları öğrenci belgesi ile birlikte kurumumuza basvurmaları gerekmektedir.

Eğer yeni okulunuz farklı il de ise lütfen bankomat kartınızı değişeceğini unutmayınız.

Hesaplar burslar ilk yatırıldığından sonra açılacaktır. Yeni kartınızı banka sorgu ekranından ekranından öğreneceğiniz adresteki Vakıflar Bankasından Alacaksınız.4) Yabancı Uyruklu Öğrenciler

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu İdaresi yabancı uyruklu öğrencilere yönelik “Sosyal Yardım “ programını 2002-2003 ögretim yılında da uygulayacaktır.

Yabancı öğrenciler başvuru formlarını okullardan alacaklardır. Formlar okullara gönderilmiştir. Son müracaat tarihi 31 Mart 2003 tür.

Bu ögretim yılındaki sosyal yardım programı için yalnızca bu yıl yeni kayıt yaptıran 1. sınıf veya hazırlık sınıfı ögrencileri (ara sınıflar hariç) başvurabileceklerdir.

Sosyal yardım programına başvurmak için ögrencinin;

- Yabancı uyruklu olması,

- Üniversiteye yeni kayıt yaptıran hazırlık, hazırlık olmaması halinde 1. sınıf ögrencisi olması,

- Ögrencinin ilk kez başvuruyor olması, gerekmektedir.

Daha önceki yıllarda sosyal yardım alan, basarısız olmaları nedeniyle sosyal yardımları kesilen ve ara sınıflarda okuyan yabancı ögrencilerin tekrar basvuru yapmaları durumunda bu basvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Burs kazanan yabancı uyruklu ögrencilerin listeleri değerlendirme yapıldıktan sonra okullarda ilan edilecektir.5) Başarı Durumu Hakkında Bilgi

- Ders geçme sistemi olan okullarda 4 veya 4 dersten fazla başarısız olanların,

- Sınıf geçme sistemi olan okullarda sınıfta kalanların,

- Kümülatif uygulanan okullarda yeterli kümülatif toplamı olmayanların bursları herhangi bir bildirimyapılmaksızın kesilir.

Ancak öğrenciler ön gürülen başarı düzeyini sağlandığından kurumumuza dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu durumda öğrencinin okulundan Kurumumuz tarafından tekrar başarı durumu hakkında bilgi almak kaydı ile bursu tekrar açılabilir.

Öğrenciler bu konu ile ilgili dilekçelerini her yıl Haziran - Ağustos ayları arasında ve ara dönemde Ocak-Şubat aylarında vermeleri gerekmektedir.

Bu tarihler haricinde ki bu konu ile ilgili dilekçelere işlem yapılmayacaktır.6) Kayıt Donduran Öğrenciler

Kayıt donduran ögrenciler aday numaralarını belirtir dilekçe ekinde kayıt dondurdukları belgenin bir kopyasını kurumumuza göndererek burslarını dondurmaları gerekmektedir.

7) Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

- Doldurduğum formu nereye teslim etmeliyim?

Formu nereden almış iseniz tekrar aynı yere veya herhangi bir SYDTF Vakfına teslim etmelisiniz.


- Okuduğum bölüme ait kod kitapçıkta yok ne yapmalıyım?

9999999 numaralı kodu kodlamalısınız.


- Formu teslim ettikten sonra hatalı ve yalnış doldurduğumu farkettim ne yapmalıyım?

Hatalı ve yalnış kodlanan bilgileri düzelterek aday numarasıda yazılı olan bir dilekçe ile birlikte bize elden veya posta ile bildireceksiniz.


- Bursu kazanıp kazanamadığımı nasıl öğreneceğim?

Burs listeleri değerlendirildiğinde tarafımızdan okullara gönderilip duyurulacaktır. Ayrıca sitemizin sorgu ekranından da bakılabilecektir.


- Bursu kazandıysam ne yapmalıyım?

Burs formunda beyan ettiğin bilgileri belgelendirerek tarafımaza ulaştırmalısın. Kazanmadıysan hiçbir işleme gerek yoktur.


- Bankamatik kartımı nereden alacağım?

Eğer bursu kazandıysanız veya zaten burs alıpta dikey veya yatay geçişle il değiştidi iseniz; Bankamatik kartınızı alacağınız banka okuduğunuz ildeki merkez şube Vakıflar Bankası veya sitemizde yayınlanan sorgu ekranındaki BANKA KODLARI kısmındaki kodlara bakarak bulabilirsiniz.


- Aday numaramı bilmiyorum nasıl öğrenebilirim?

Web sitemizdeki BURS SORGU ekranından ad , soyad bilgileri ve burs başvuru yılınız ile aday numaranızı öğrenebilirsiniz. Bizden telefonla bilgi alabilmeniz için veya göndereceğiniz dilekçelerin işlem görebilmesi için aday numarasını belirtmelisiniz.


- Burs aldığım takdirde hiç kesilir mi veya nasıl kesilir?

Evet, eğer 1 senede 3 ten fazla zayıf getirisen veya sınıfta kalır veya kaydını sildirir veya okuldan atılırsan bursun kesilir


- Başvuru formunu verdikten sonra istediğiniz diğer belgeleri ne zaman göndermeliyim?

Bursu kazanan adaylar Başbakanlık Bursu sitesinden ve de okularda liste ile duyuralacaktır. Duyuru yapıldığında kazandı iseniz bize belgeleri o zaman ulaştırmalısınız.

15 yorum

başbakanlık bursu

başbakanlık bursu

25.08.2013 - Altuğ DEMİRCİ

kyk bursuna üniversite kontenjanından dahil olmak

ege üniv. de okuyan arkadaşım kyk bursuna üniversite kontenjanından dahil olmak için başvuru yaptı.kardeşim dokuz eylül de okuyor, bölümünün öğrenci işleri bürosuna ayrıca dokuz eylülün spor kültür ve daire bşk. na ben de bu bursa başvuru yapmak istiyorum dediğinde öğrenci işleri bilgimiz yok demişler, spor kültür ve daire başkanlğına gittiğinde de biz belge almıyoruz demişler.bazı üniversitelerin bazı bölümlerine mi var bu kontenjandan dahil olma hakkı?her öğrenci kontenjandan dahil olmak için başvuru yapamıyor mu? ayrıca ben de trakya üniv. de okuyorum bizim fakültede de bu duyuru asılı.

11.10.2013 - naz

bursun krediye dönüşmesi

ortalamam düşük olduğundan bursum krediye çevrildi.şimdi 2.sınıf öğrencisiyim. OCAK ve ŞUBAT ara döneminde KYK'ya gönderilebilecek dilekçenin aslı var mı ?Yani bu bilgi kesin mi ? Kredi bursa dönüşebilir mi tekrar ? Her sitede farklı bir bilgi var. yardımcı olursanız sevinirim.

07.12.2013 - tuğçe

burs

2009 yıldız teknik üniversitesi meslek yüksek okulu ögrencisiyim, aile geçimim dolayısıyla okulmun uzak olması sebebiyle okuluma gidemedim ve 2 ay kadar öncede askerliğimi bitirip okul kaydımı yenileyip derslerime başladım,ancak ailemede yardımcı olmam gerektiği için okumak istiyorum ve bursa ihtiyacım, verilen hak için hakkının fazlasıyla başarı sağlamak istiyorum, başarılı bir ögrenciyim. ulaşmanız için : (531)451 76 46 desteginiz için teşekkürler.

28.02.2014 - savaş öksüz

103.

ham puan da tercih etceğim alan dışında 103. oldum

burs gelme ihtimali var mı ?

28.06.2014 - Misafir

burs

hatay İskenderun mustafa kemal üniversitesi elektrik 2. örgün kazandım fakat anne baba ayrı olduğundan maduriyetimi bildirmek isterim. ilginiz için tsk ederim

23.07.2014 - mehmet kurt

Iyi gunler kolay gelsin. Ben

Iyi gunler kolay gelsin.
Ben su an kyk tarafından burs alıyorum ama bölümümden memnun değilim. Bu yüzden seneye tekrar sınava girip başka okula kayit yaptirirsam bursum kesilir mi ya da krediye döner mi?

15.08.2014 - Misafir

Benim bildigim kadariyla

Benim bildigim kadariyla tercih listende kacinci sirada unv nin ciktigi onemli ozellikle birinci ikinci tercihte kazanmak cok onemli diye biliyorum burslar tercih listendeki sirana gore v eriliyo diye biliyorum yani unv yi kacinci sirada kazandigin onemli mesela ben bu sene 4 . Tercih sirasinda kazandim burs cikarmi cikmaz mi bilmiyorum ama insaallah cikar
bu konu da %100 emin degilim sadece duydum

18.08.2014 - Ziyaretci

Benim bildigim kadariyla

Benim bildigim kadariyla tercih listende kacinci sirada unv nin ciktigi onemli ozellikle birinci ikinci tercihte kazanmak cok onemli diye biliyorum burs tercih listendeki sirana gore v eriliyo diye biliyorum yani unv yi kacinci sirada kazandigin onemli mesela ben bu sene 4 . Tercih sirasinda kazandim burs cikarmi cikmaz mi bilmiyorum ama insaallah cikar
bu konu da %100 emin degilim sadece duydum (bunu daha az once ben atmistim ama gonderildi mi bilmiyorum cunku sonra belli olcak alttaki yazilari da eklemek istedim)

Hangi tercih siralama araligini aldiklarini bilmiyorumsadece bana ilk iki tercihte unv yi kazanmain cok onemli olgununu unv deki arkadaslarim soyledi ama tam bilmediklerini soylediler ( KYKbursu)

Bence turkiye geneli siralamasida onemlidir


Bu konuda tammmmm bilgisi olan var mi

18.08.2014 - Ziyaretci

yabancı uyruklu başbakanlık bursu

Ben yabancı uyrukluyum hukuk fakültesi 2. sınıfa geçtim ama yabancıların da burs alabileceğini bu sene öğrendim acaba yinede başvuru yapabilir miyim ?

01.09.2014 - Misafir

başbakanlık bursu

burs kayıt tarihini bilen varsa yazarsa çok mutlu oluruz şimdiden teşekür edrim ...

11.09.2014 - misafir

Başvuru hatası

Başvuruyu doldururken yanlışlıkla babamın çalışmadığını işaretledim ve o şekilde onayladım başvuruyu.Benim onu düzeltebilmem gibi bir şansım var mı acaba ????

18.09.2014 - Misafir

başbakanlık bursu başlamış

Arkadaslar başbakanlık burs formunu doldurdum ama ben 2 yıllık üniversite okuyorum formda Fakulte istiyo benden ?? 2 yıllık okuyan burs verilmiyor mu ?? Acil

19.09.2014 - Misafir

Bilgi düzenlemesini yapılıyor

Bilgi düzenlemesini yapılıyor mu bi yanlislik oldu formda yardimci olabilir misiniz acill

22.09.2014 - Misafir

burs basvurusunu nasıl yapıcam

burs başvurusunu nereden nasıl yapıcam ?
başbakanlık bursu.

03.10.2014 - Misafir