Öğrenim ve katkı kredisi borçluları dikkat

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), 6111 sayılı Kanun ile ödemesi gereken öğrenim veya katkı kredisi borçlarını ödemeyerek kanun hükümlerini ihlal edenlerin bu tutarları ödemeleri gereken tarihten itibaren geç ödeme zammı ile birlikte 4 ay içerisinde ödemeleri halinde sisteme geri dönebileceklerini açıkladı.

KYK'dan yapılan yazılı açıklamada, öğrenim ve katkı kredisi alan ve normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren geri ödemesi gereken sürede ödeme yapmayan ve 351 sayılı Kanun'un 17. maddesi gereğince 6183 sayılı Kanun kapsamına giren öğrenim ve katkı kredisi borçluları için 10 Temmuz 2009 tarihinde yürürlüğe giren 5917 sayılı Kanun ile peşin 12,24 ve 36 aya varan vade seçenekleri ile yeniden yapılandırma hakkı verildiği hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:

"Kurumumuzdan yapılandırma yaptıktan sonra taksitleri süresinde ödememekten dolayı sistemden çıkan borçlulara 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanunu ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile borçlulara hem vergi dairesinde yapılandırma hakkı verilmiş hem de Kanun'un 17. maddesi ile kurumumuz tarafından yapılandırma sisteminden çıkan borçlulara tekrar 5917 sayılı Kanun kapsamına girme hakkı verilmişti. 25 Şubat 2011 tarihinden sonra kurumumuza başvuran borçlular, sistemde yapılan hesaplama ile tekrar sisteme alınmıştır. 6111 sayılı Kanun ile kurumumuza başvuran ve 5917 sayılı yapılandırma kanununa tekrar dönen ve borçlarını aksatmaları sebebiyle sistemden yeniden çıkan borçlulara 15 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6322 sayılı Kanun'la yeni bir hak tanınmıştır. 6111 sayılı Kanun ile ödemesi gereken tutarları ödemeyerek kanun hükümlerini ihlal edenler, bu tutarları ödemeleri gereken tarihten itibaren geç ödeme zammı ile birlikte 4 ay içerisinde ödemeleri şartıyla sisteme geri döneceklerdir."

Açıklamada, borçluların www.kyk.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaralarıyla sorgulama yapabilecekleri ve 444 1961 numaralı çağrı merkezinden bilgi alabilecekleri belirtildi.

21 yorum

öğrenim kredisi borç yPILndırması

Aceba öğrenim kredisi borçlarına yönelik yeni bir yapılandırma imkanı söz konusu olabilir mi?

17.05.2013 - Misafir

Kanun benim durumuma uygulanabilirmi

yuksek lisanstan bir yil sonra geri odemem basladi, yuksek lisans bitiminde doktoraya basladim, huznu bitmedi. bununla birlikte odemeleri yapamadim. iki ay sonra fiili odeme tarihi sona eriyor. ben hala odeyemiyorum. uzatmak istiyorum, dilekce yazdim gcen sene. odemeleri zamaninda yapmadiginiz icin uzatma islemini yapamiyoruz diye cevap verdiler. tekrardan bu kannun kapsaminda basvuru yapsam sonuc ne olur.

23.05.2013 - demirca

Öğrenim kredisi gecikme zammı

Öğrenim kredsi gecikme zammını yatırdığım halde neden internet sisteminde hala borcum varmış gibi görünüyor ve olmayan borcum faiz oranında artıyor?

17.06.2013 - Alp

Öğrenim kredisi gecikme zammı

Öğrenim Kredisi gecikme zammını bana tebliğ edilen tarihte zamanında ödememe rağmen neden hala olmaması gereken borcum sistemde görünüyor ve hatta faizli bir şekilde sanki borcumu ödememişim gibi borç sorgulama kısmında karşıma çıkıyor bu konuda bilgisi olan yazarsa sevinirim.

17.06.2013 - Alp

kredi geri ödemesi

sayın yetkililer oğlum onur karaca TC: 56791368522 öğrenim kredi nosu L20073841067 yük.öğ.kredi geri ödemesi tarafımdan yapılmakta olup 1 ay gecikme ile her ay düzenli olarak ziraat bankasına ödeme yapmaktayım ancak 15.05.2013 tarıhinde mersin ziraat bankasına ödeme için gittiğimde kyk sisteminin 1 haftadır ariızalı olduğu ve ödeme yapılamadığını söylediler en son 20.06.2013 de sistem açıldı dediler ve taksit yatırmaya gittiğimde borcunuzu düzenli ödemediğinizden kurumumuz 351 sayılı kanunun 17. maddesine göre vergi dairesine bildirildiğim mesajını aldım ödemelerim incelendiğinde düzenli ödeme yuaptığım görülecektir nasıl oluyrda borçlarım için vergi dairesine aktarıldığımı anlamadım daha önce attığım maile cevap verilmedi umarım bu kez ilgilenecek birisiş çıkar saygılarımla

20.06.2013 - Misafir

iyi günler bu konuyla alakalı

iyi günler bu konuyla alakalı şunu söylemek istiyorum ben taksitlerimi evlilik zamanı masraflarımdan dolayı 2 taksit ödeyememiştim ama durumum düzeldikten sonra hiç aksatmadan ödedim 2 yıl önce aksattığım taksitlerden dolayı bu yeni düzenlemeye maruz kaldım.sıkıntım şöyle istanbulda yaşıyorum ve daha önce evimin yakınındaki bir ziraat bankasından çok rahat ödeyebiliyordum ama şimdi ödemelerim vergi dairesine yönlandirilmiş zor zahmet 3 vasıta değiştirerek 1 saatte gittim vergi dairesine temmuz ayında başlayacak diye taksitimi ödeyemedim ve herhangi bir bankdandan ödeyemiyeceğimi sadece buradan ödeneceğini söylediler tekrar 3 vasıta değiştirerek evime geldim.benim 2 yıl önce taksitimi aksattığım doğru fakat sonrasında hep düzenli ödedim bu düzenli ödediklerimin göz önüne alınarak tekrardan bankalardan öedyebilmemin sağlanmasını istiyorum borcumu ödemek için bu kadar sıkıntı çekmek istemiyorum. bu konunun değerlendirimesini rica ediyorum saygılarımla.

25.06.2013 - havva tosun

öğrenim kredisi geri ödeme ile ilgili

T.C.26794506436 GÖZDE DEMİR OLARAK ÖĞRENİM KREDİMİN GERİ ÖDEMESİ 2012 EKİM AYINDAN İTİBAREN İNTERNET BANKACILIĞI ARACIYLA ÖDEMEYE BAŞLADIM İKİ DEFA YOĞUNLUKTAN DOLAYI UNUTULAN ÖDEMELERİM ERTESİ AY İKİSİNİ BERABER FAİZİ İLE BİRLİKTE ÖDEDİM HAZİRAN AYININ SONUNDA SİSTEM BENİ KABUL ETMEDİ ARAŞTIRDIĞIMDA DÜZENLİ ÖDEME YAPMADIĞIM SONUCUYLA VERGİ DAİRESİNE YÖNLENDİRİLİYORUM. BEN HER AY ÖDME YAPIYORUM BANKALAR BİLE ÜÇ AY ÖDEMEZSEN HAREKETE GEÇİYOR HİÇ BIR UYARI YAPILMADAN BİZİM GİBİ BORCUNA SADIK İNSANLARA EZİYET ETTİĞİNİZ İÇİN KURUMUNUZA KIRILDIM BORCUNU HİÇ ÖDEMEYİP AFFA UĞRAYANLARI BİLİYORUM BENİM İŞİM KIRKKONAKLAR MAH. EV ERYAMANDA ÖZELDE ÇALIŞIYORUM İZİN ALMAM SORUN BABAM RAHATSIZ ANNEM BECEREMEZ RİCA EDİYORUM GEREKSİZ YERE BANA EZİYET ETMEYİN SİSTEME GERİ DÖNMEM İÇİN GEREKEN KOLAYLIĞI ESİRGEMEYİN. BU ARADA BENİM MEİL ADRESİM OLMADIĞINDAN ANNEMİN ADRESİNİ VERİYORUM.SAYGILAR

09.07.2013 - GÖZDE DEMİR

katkı-öğrenim kredisi borcu

2007 de mezun oldum.almış olduğum katkı ve öğrenim kredisi borcumun ödemelerini 2010 yılında bitirmiş olmam gerekiyordu.maddi sıkıntılardan dolayı hiç bir taksitimi ödeyemedim ve bu borcum vergi dairesine aktarılmış.bu borcumu yapılandırıp ödeme imkanım olurmu? hepsini birden mi ödemem gerekli. yardımcı olurmusunuz

21.07.2013 - RAMAZAN DEMİRCİ

katkı-öğrenim kredisi borcu

2007 de mezun oldum.almış olduğum katkı ve öğrenim kredisi borcumun ödemelerini 2010 yılında bitirmiş olmam gerekiyordu.maddi sıkıntılardan dolayı hiç bir taksitimi ödeyemedim ve bu borcum vergi dairesine aktarılmış.bu borcumu yapılandırıp ödeme imkanım olurmu? hepsini birden mi ödemem gerekli. yardımcı olurmusunuz

21.07.2013 - RAMAZAN DEMİRCİ

cvp

ödeyebilirsinn,hangi vergi dairesine aktarıldıysan gidip dilekçe falan veriyosun onlar seni yönlendiriyor.Fakat taksit mi peşin mi ona maliye mnüdürü karar veriyor.Yani çalışmıyorsan gelirin yoksa falan anlatt taksit yaptır;)

27.08.2013 - Misafir

Kyk borcu

Iyi günler..
Kyk borcumu taksitlendirdim ve 2. ve 3. taksiti ödeyemedim.. Vergi dairesine gittim dilekçe yazıp Fax la dediler.. Yardımcı olur musunuz:((

07.01.2014 - Misafir

ÖĞRENİM KREDİ BORCU

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCUMUN GERİ ÖDEMESİ BU YIL BAŞLADI. ANCAK BEN GERİ ÖDEME TARİHİNDEN 1 YIL ÖNCE ÖDEMEYE BAŞLAMIŞTIM. ŞU ANDA GERİ ÖDEMEME DEVAM EDEMİYORUM. BANKADA BORCUM GÖRÜNMÜYOR. BU KONUDA NASIL BİR YOL İZLEYEBİLİRİM?

14.02.2014 - Misafir

LÜTFEN YAPILANDIRMA

LÜTFEN YAPILANDIRMA YAPSINLAR. VALLA BU SEFER ÖDEYECEĞİM.

13.03.2014 - BENCE GEREKLİ

devlet beni memur mu yaptıda

devlet beni memur mu yaptıda ödeyim 45 puanla zabıta olanlar var bu devirde ben kazanıyım diye didinip duruyum

03.05.2014 - Misafir

katkı kredisi geri ödeme

Katkı kredisini tek seferde ödeyebiliyor muyuz?bir de ödenmesi istenilen zamandan önce ödemek gibi bir durum söz konusu mu?

08.06.2014 - Misafir