Üniversite öğrencilerine burs veren kurumlar

YURTKUR ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli vakıf ve dernekler ihtiyaç sahibi öğrencilere burs veriyor.

Geçen yıl ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine aylık 260 TL burs veren YURTKUR bu yıl da belirlenecek miktarda burs verecek. YURTKUR, talep eden öğrencilere burs oranında eğitim hayatından sonra ödemek koşuluyla kredi yardımı da yapıyor. Öğrencilerinden yurtlarda barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyenlerin ''www.kyk.gov.tr'' adresinden başvuru yapması gerekiyor.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü de Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan Açıköğretim Fakültesi de dahil olmak üzere üniversite öğrencilerine başvurularını değerlendirerek eğitim yardımı veriyor.

Burs vermede önde gelen kuruluşlardan Türk Eğitim Vakfı (TEV), bu yıl yurt içinde 9 bin 500 öğrenciye burs desteği sağlayacak. TEV,2012-2013 öğretim yılında Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) ilk 2 bine giren öğrencilerden 50'sine, aylık 1000 TL ''Üstün Başarı Bursu'' verecek. Burstan yararlanmak isteyen adayların www.tev.org.tr adresinden doldurdukları formu istenilen belgelerle en geç 22 Eylül'e kadar TEV'e ulaştırması gerekiyor.

Vehbi Koç Vakfı ise her yıl 10 bin öğrenciye burs vermeyi hedefliyor. Vakıf, burs vereceği öğrencileri başvuru yapan adaylar arasından mülakattan sonra seçiyor. Öğrencilerin, Vehbi Koç Vakfı'na burs başvurularını üniversite kayıtları sırasında öğrenci işlerinden yapması gerekiyor.

Burs için başarılı ve ihtiyaç sahibi olmak gerekiyor

Sabancı Vakfı da başarılı ve maddi yetersizliği bulunan öğrencilere geri ödeme ve hizmet yükümlülüğü olmaksızın ekim-haziran arasında burs veriyor. 2010'dan itibaren uygulamaya koyduğu 'Sabancı Vakfı-Vista Bursu' ile burs programına her yıl 380 yeni öğrenci ekleyen vakfın, eski bursiyerler ile birlikte yıllık bursiyer sayısı yaklaşık 1400'ü buluyor.

Belirlediği öğrencilere geçen yıl aylık 310 TL burs yardımı yapan vakfa, başvurular 15 Eylül-15 Ekim arasında öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitenin öğrenci işlerinden yapılıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı da ekonomik yetersizlik yaşayan binlerce öğrenciye yurt içi ve yurt dışı öğrenimleri sırasında karşılıksız burs veriyor. Vakıf, özellikle Türk Cumhuriyetleri'nden gelen öğrencilere durumuna göre yardım yapıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı, sahasında uzman elemanlar yetiştirmek hedefiyle, vakfın kuruluşu İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) aracılığı ile de yurt dışında doktora ve araştırma yapan araştırmacılara önemli ölçüde burs veriyor.

Anadolu Vakfı da yüzlerce öğrenciye ayda 250 TL burs veriyor. Burs başvuruları 1-30 Eylül arasında posta yoluyla yapılacak. Burs ücretlerinin tekrar değerlendirileceği belirtilirken, vakıf, tıp fakültelerinin 5'inci ve 6'ncı sınıflarındaki öğrencilerle, üniversitelerin sağlık yüksek okullarının 3'üncü ve 4'üncü sınıflarındaki öğrencilere, mezuniyetlerinden sonra Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi'nde maaşlı görev alma koşulu ile iki kat fazla burs verecek.

Sanko Vakfı ise her yıl yaklaşık 1500 öğrenciye burs veriyor. Vakıf, burs vereceği öğrencilerde ihtiyaç sahibi, başarılı olma ve Gaziantep doğumlu olma şartı arıyor.

Hüseyin Özyeğin Vakfı da yaklaşık 550 öğrenciye burs yardımı yapıyor. Burs vereceği öğrencilerde başarılı olma ve İstanbul'da devlet üniversitesinde okuma şartı arayan vakıf, 15 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında başvuruları kabul ediyor.

Türk Anadolu Vakfı da Konya'da Selçuk Üniversitesi'nde okuyan öğrencilere burs veriyor.

Burs veren diğer bazı kuruluşlar

Bereket Vakfı, gerekli gördüğü lisans ve doktora öğrencilerine burs yardımı yapıyor. Başvurular, 23-30 Eylül arasında vakfın internet sitesinden kabul edilecek.

Ensar Vakfı, 2005 yılından beri olduğu gibi bu yıl da Türkiye'nin çeşitli üniversite ve fakültelerinde öğrenim gören başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs verecek.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), İstanbul Ticaret Odası (İTO), Eymir Kültür Vakfı, Elginkan Vakfı, Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV), Birlik Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Uran Vakfı, Taşkent Vakfı ve illerdeki ticaret odaları da burs veren sivil toplum kuruluşları arasında bulunuyor.

25 yorum

BURS ACİL IHTIYAC OLACAK

İHTİYAC LUTFEN YARDIM EDERSENIZ SEVINIRIM

12.07.2013 - ABDULLAHNTANRIKUL

burs

ihtiyaç

30.07.2013 - özgür

burs

2 yıllıklar neden burs alamıyor acaba çok merak ediyorum

02.09.2013 - Misafir

burs

Cnım alyor ama oncelik dort yıllıkların

04.10.2013 - misafir

çünkü sen tembelsin para mara

çünkü sen tembelsin para mara yok sana...:)

22.10.2013 - Misafir

arkadaşlar açıklandı mı burs

arkadaşlar açıklandı mı burs sonuçları

01.11.2013 - Misafir

çok acil burs

mersin üniversitesi elektronik haberleşme okuyorum bu yıl başladım devlet bursu müracaat etmeme rağmen çıkmadı benim çok acil bursa ihtiyacım var babam görme engelli çalışamıyor ve maddi durumumuz çok kötü lütfen yardımcı olun şimdiden tşk ler saygılar

28.12.2013 - Misafirsercan

selam bn burs almak ısıotumda

selam bn burs almak ısıotumda bu konular hakkında cok fıkrım yok lysde 6800lerdeyım acasba gerı odemesız burs alabılırmıyım? bana yardımcı olurmusunuz

07.07.2014 - Misafir

lys de 1600 civarındayım ne kadar burs alırım

lys de 1600 civarındayım ne kadar burs alabilirim yardım ederseniz teşekkür ederim

12.07.2014 - Misafir

Iyi gunler arkadaslar. Su an

Iyi gunler arkadaslar. Su an kredi aliyorum. Krediyi iptal edip tekrardan burs basvurusunda bulunsam cikma ihtimali var mi? (Bu arada yeni bir universiteye kayit yapacam)

13.07.2014 - Misafir

burs

eşimden ayrıyım oğlum için burs başvurusu yapmak istiyorum başladımı bana yardımcı olurmusunuz oğlumun geleceyi için benim oğlumunda okumaya hakkı var lütfen

24.07.2014 - songül

okul uzaması

merhabalar. benim okulum yarım dönem uzadı ve kredi alıyordum. aldığım kredinin devam etmesi gibi bi durum söz konusu mu?

25.07.2014 - Misafir

burs

Ben yalova universitesi ceko bolumunu kazandim biz 4 kiz kardesiz ailem okul masraflarimizi karsilayamiyor bana yadimci olabilirseniz sevinirim

25.07.2014 - Misafir

..

29 undan sonra baslıcak sadece yurt basvuruları basladı agustos 11 ıne kadar devam edıcekç

27.07.2014 - Misafir

Alıyor neden alamasın iyi

Alıyor neden alamasın iyi araştırmanızı tavsiye ederim

04.08.2014 - Misafir