Kyk e-Devlet Şifresi Alma

Yurtkur başkanı tarafından burs sonuçları öncesi öğrencilere burs kredi işlemleri için kolaylık müjdesi verildi..

Burs kredi almaya hak kazananlar artık notere gidip belge onaylatmayacak ve belgeleri kyk ya elden teslim etmeyecek..

Bundan sonra kyk burs kredi işlemleride e-devlet sisteminden onl,ine ve ücretsiz olarak yapılacak..peki kyk işlemleri için e-devlet sistemi nasıl kullanılacak..öğrencilerin bunu için e-devlet şifresi alması gerekiyor..e-devlet şifresi nasıl alınacak kyk belgeleri e-devlet üzerinden nasıl onaylatılıp kyk ya iletilecek hepsi yazımızda..

Yurtkur başkanı Recep Kaymakcan açıklamasından şunları vurguladı "burs almaya hak kazanan öğrencilerin bundan sonra notere giderek taahhütnameyi tasdik ettirmelerinin gerekmeyeceğini vurguladı. Bu düzenlemeyle senet olayının kalktığını ifade eden Kaymakcan, vatandaşın notere ücret ödemesine gerek kalmadığını ifade etti. Daha önceki uygulamayı anlatan Kaymakcan, öğrenim kredisi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin eskiden notere gittiğini, ücret ödeyerek buradan taahhütnameyi aldığını belirtti. Kaymakcan, ''Öğrenciler bu külfetten kurtulmuş oldu'' dedi. Öğrenci tarafından taahhütnamenin öğrenci tarafından elden kuruma veya bölgelerdeki yurtlara iletildiğini hatırlatan Kaymakcan, ''Bize gelen senetler sistemde taranıyor, ondan sonra öğrencinin hesabı açılıyordu'' diye konuştu.
''Elden belge getirme dönemine son''

Yeni düzenlemeyle, kredi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin sonuçlar açıklandıktan sonra, e-devlet şifresi alması gerektiğini vurgulayan Kaymakcan, ancak bu şifreyi 18 yaşından büyük öğrencilerin alabileceğini, 18 yaşından küçük olanlara bu şifrenin verilmediğini belirtti. 18 yaş üstü öğrencilerin PTT'den, e-devlet şifresi alması gerektiğini belirten Kaymakcan, şifreyi kullanarak, ''https://www.turkiye.gov.tr'' internet adresinde yer alan kredi ve yurtlarla ilgili bölüme gireceklerini anlattı.

Böylece öğrencinin bu bölümde yer alan taahhütnameye ulaşacağını ifade eden Kaymakcan, burada öğrencinin okul bilgisinin yer alacağını, metni okuyarak onaylaması gerektiğini kaydetti. Kaymakcan, onaylanan metnin doğrudan sistem üzerinden kuruma ulaşacağını, böylelikle öğrencilerin elden bir belgeyi ilgili birimleri ulaştırması durumunun da sona erdiğini belirtti. Prof. Dr. Kaymakcan, burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilerin taahhütnameyi aldıkları şifre ile onaylamayı unutmamaları konusunda uyarıda bulundu.

urt dışında öğrenim gören öğrencilerin yapacağı işlemlere de değinen Kaymakcan, “Onlar yine konsolosluk ve noter üzerinden taahhütnamelerini yaptıracaklar. Kefalet senetlerini de yine aynı şekilde yaptırmaları gerekecek” diye konuştu. Kaymakcan, bu işlemlerin kanun gereği yapılması gerektiğine işaret etti.
Prof. Dr. Kaymakcan, burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilerin taahhütnameyi aldıkları şifre ile onaylamayı unutmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Önemli Not: Sevgili Öğrenciler, http://www.turkiye.gov.tr adresinden Salı sabah 09:00 dan itibaren onay işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.


50 yorum

EKSİK BELGE

Merhaba, KYK sonuç belgemde kırmızı ile yazılmış aşağıdaki not var.
''ÖĞRENİM GÖRMEKTE OLDUĞUNUZ ÖĞRETİM KURUMUNUZDAN ÖĞRENCİLİĞİNİZ TEYİT EDİLEMEMİŞTİR. YAPACAĞINIZ TAAHHÜTNAMENİN İŞLEME ALINABİLMESİ İÇİN ÖĞRENCİ BELGENİZİ KURUMUMUZA ULAŞTIRMANIZ GEREKMEKTEDİR.'' İstenen belgeyi nereye ve nasıl göndermem gerekiyor. Acil bilgi verebilirseniz sevinirim.

Saygılarımla,

16.12.2013 - AYŞE AKIN

18 yaş altı için yapılması

18 yaş altı için yapılması gerekenler?

21.12.2013 - Misafir

Öğrenci Belgenizi bir dilekçe

Öğrenci Belgenizi bir dilekçe dahilinde posta yoluyla yurtkur Genel Müdürlüğüne göndermeniz gerekiyor

21.12.2013 - KYK

son gün ne zaman

son gün ne zaman

22.12.2013 - öğr. kredisi

2014 kyk burs onaylatma süresi

başbakanlık bursu onaylatma yada kyk öğrenim kredisi onaylatma işlemleri 17 aralık 2013 salı gün başlamıştır...onaylama süreci 31 ocak 2013 tarihine kadar devam edecektir.

Öğrencilerimizin başbakanlık bursu öğrenim kredisi için herhangi bir iptal düşüncesi yada eksik belge vs sorunu yoksa süre sonuna kadar beklemeden burs onay işlemlerini gerçekleştirmesi menfaatlerine olacaktır..

22.12.2013 - KYK

ilk öğrenim bursu ödemesi 7

ilk öğrenim bursu ödemesi 7 ocak 2014 de mi yatıcak yoksa 7 şubat 2014 demi ? teşekkurler

24.12.2013 - Misafir

kyk öğrenim bursu ödemesi

kyk öğrenim bursu ödemesi ocak ayına kadar onay işlemini tamamlayan öğrenciler için ,ocak ayı içinde yatırılacaktır..ancak ocak ayının 7sine kadar onay işlemini gerçekleştirmeyen öğrencilerin burs kredi ödemeleri şubat ayında 2 aylık olarak yatırılacaktır

24.12.2013 - KYK

18 yaş altı e devlet şifresi

18 yaşından küçüğüm edevlet şifresi alamıyorum ailem yanımda değil ne yapabilirim

25.12.2013 - hamide

yas sıkıntısı

18 yas altındakiler ne yapmalı? veli adına edevlet sifresi al dediler.o nasıl olacak

26.12.2013 - kader

YAS SORUNU

18 yas altındakiler ne yapmalı.veli adına edevlt sifresi al dediler.o nasıl olacak

26.12.2013 - kader

yasdan dolayı nasıl olcak bilmıyorum

Benım yasım 17 subat 3 de 18 e giriyorm e devlet şifresini alamam nasıl yapacagım bi yardımcı olurmusunuz ?

26.12.2013 - Misafir

18 yaş altında olan

18 yaş altında olan öğrenciler e-devlet şifresi alamadığı için onay işlemlerini velisi ile birlikte bulunduğu yerdeki kyk müdürlüklerine giderek ıslak imza ile yapacaktır..e-devlet üzerinden değil..

eğer veliniz ile ayrı ilde yaşıyorsanız ve gelme imkanı yoksa veliniz noterden aldığı imzalı tasdikli muvafakatname yi size gönderecek sizde o muvafakatname ile yurtkur müdürlüğüne giderek oradaki yetkililer eşliğinde burs kredi onay işleminiz için imza vereceksiniz

26.12.2013 - KYK

Veliniz noterden tasdikj

Veliniz noterden tasdikj ettirdiği muvafakatnameyi size posta ile gönderecek sizde o muvafakatname ile bulunduğnuz yerdeki yurtkur müdürlüğüne giderek yetkililer eşliğinde burs kredi onay işleminizi gerçekleştireceksiniz

26.12.2013 - KYK

18 yaşın altındayım velimle

18 yaşın altındayım velimle bulundugum kyk müdürlügüne gidip imzaladık yalnız arkadaşlarım internette burs sorgulama yoluyla bursu ne zaman alacagı nerden alacagı hakkında yazı çıkıyor benm ise kayıt bulunamadı diyor ne yapmalıyım burs şifresini soruyor ben öyle bir şifre almadım.

27.12.2013 - Misafir murat

onay için imza verdiğiniz

onay için imza verdiğiniz yurtkur müdürlüğüne giderek konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz

29.12.2013 - KYK